اخبار > آغاز به کار بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی ۲۰۱۸


  چاپ        ارسال به دوست

آغاز به کار بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی ۲۰۱۸

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی به نقل از باشگاه دانش‌پژوهان جوان، بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست‌شناسی ۲۰۱۸ با قرائت پیام رئیس جمهوری توسط وزیر آموزش و پرورش و با حضور دانش آموزان70 کشور روز یکشنبه 24 تیرماه سال جاری در محل سالن همایش‌های بین‌المللی هتل اسپیناس پالاس آغاز شد.

درآغاز این مراسم، پیام دکتر حسن روحانی، رییس جمهور، توسط دکتر بطحایی، وزیر آموزش وپرورش، قرائت شد. در ابتدای این پیام آمده است: "برگزاری بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی را صمیمانه تبریک می‌گویم و برای همه شرکت‌کنندگان ارجمند و دست‌اندرکاران سختکوش آن آرزوی توفیق دارم". در ادامه پیام رئیس جمهور آمده است: "نخبگی مجموعه‌ای از سه ویژگی هوش و استعداد، همت برجسته برای مطالعه و تحقیق و کار و تلاش و حوصله تحسین برانگیز برای پیگیری و ممارست است و نگاه عالمانه و حکیمانه به این ویژگی‌ها، روشن می‌کند که همه آنها نعمت و روزی خداوند بزرگ است و لذا دانش و نخبگی را باید در راه خداوند و برای خیر بندگان خدا، ارزانی داشت و آن را در خدمت حال و آینده جامعه، ملت و کشور قرار داد. المپیاد جهانی زیست شناسی، میدانی برای تبادل اندیشه‌های دانش آموزان در زمینه علم زیست شناسی است و من امیدوارم میزبانی جمهوری اسلامی ایران در این المپیاد بزرگ علمی، فرصتی را فراهم آورد تا محیطی مناسب برای تبادل نظر کارشناسانه درباره کمیت و کیفیت آموزشی زیست شناسی در کشورهای عضو فراهم شود. بدون تردید جوانان شرکت کننده در این المپیاد جهانی می‌توانند در این عرصه مهم بین‌المللی، تلاش کنند. اهمیت رشته زیست شناسی و توانایی‌های محققین و دانشمندان این رشته را برای حل مسایل آن مورد توجه قرار داده و در حد توان راه‌حل‌های ممکن را ارائه دهند. به وزیر محترم آموزش و پرورش توصیه اکید دارم برنامه‌های مشابه این رخداد مهم را در رشته‌های دیگر علمی گسترش دهد و با میزبانی از شخصیت‌های معتبر علمی جهان، دعوت از جوانان پرشور و علاقمند کشورها، بستر لازم برای گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها را میسر نمایند. دولت جمهوری اسلامی ایران، حضور تک تک جوانان و دانش‌آموزان شرکت کننده در این المپیاد را میمون و مبارک می‌داند و به همه آنان و سرپرستان و معلمان و همراهان آنان خوشامد می‌گوید. این فرصت را مغتنم شمرده و به همه شما جوانان نخبه و نوید دهندگان آینده روشن کشور توصیه می‌کنم خانه پرافتخار میهن را با نیروی فکر و عزم و اراده، به گونه‌ای بسازید که شایسته این ملت و این تاریخ پر افتخار باشد. اطمینان دارم با استفاده از استعدادهای برتر و ظرفیت‌های فراوانی که در کشور وجود دارد، به جایگاه واقعی و شایسته خود دست خواهیم یافت."

سپس دکتر مهاجرانی، رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با بیان اینکه دانش آموزان ایران تا کنون بیش از ۶۸۰ مدال رنگی در المپیادها به ارمغان آورده اند و ایرانی که می‌سازند ایرانی آبادتر و شادتر خواهد بود، گفت: در المپیاد زیست شناسی میزبان دانش آموزانی از ۷۰ کشور هستیم. دکتر مهاجرانی ادامه داد: وجود چنین رویدادهایی علمی برای تضارب اندیشه، گفت‌وگو و ساختن عالمی سرشار از صلح و دوستی است.

سپس در این مراسم وزیر آموزش و پرورش همچنین از تمبر این المپیاد رونمایی کرد و دانش آموزان شرکت کننده با پرچم کشورهایشان رژه رفتند. گفتنی است، المپیاد جهانی زیست شناسی ٢٠١٨ چهارمین میزبانی ایران در برگزاری المپیادهای جهانی است که در آن دویست و هفتاد دانش آموز از ٧٠ کشور جهان در روزهای ٢۴ تا ٣١ تیرماه در دو بخش تئوری و عملی به رقابت علمی با یکدیگر خواهند پرداخت و با آخرین دستاوردهای دانش آموزی در رشته زیست‌شناسی آشنا می‌شوند. ‏لازم بذکر است، دوره قبلی المپیاد جهانی زیست شناسی در انگلستان برگزار شده است که طی آن، دانش آموزان کشورمان به دو مدال طلا و دو نقره دست یافتند. ایران از سال ۱۹۹۹ و در دهمین دوره، به المپیاد زیست شناسی پیوست و از آن سال تا کنون در ۱۹دوره این المپیاد حضور ثابت و موفقی داشته است.


٠٣:٢٧ - 1397/04/26    /    شماره : ٣٦٠٢٠    /    تعداد نمایش : ٦٢خروج