1- المپیاد چگونه برگزار خواهد شد؟

این المپیاد در سه مرحله به صورت متمرکز برگزار می گردد که آزمون مرحله اول در سطح کشور و آزمون مرحله دوم درمراکز استانها برگزارمی شود و برگزیدگان بعد از گذراندن دوره­های آموزشی مصوب به مرحله سوم راه می­یابند.

2-فرایند و زمان بندی اجرایی المپیاد به چه شکل خواهد بود؟

کمیته اجرایی المپیاد متشکل از نمایندگان ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش و مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان و مرکز سنجش آموزش و پرورش و مرکز برنامه ریزی، منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش تشکیل  گردیده و وظیفه نظارت بر حسن اجرای فرایند المپیاد را برعهده خواهند داشت.

 

3-امتیازات این المپیاد چه هستند؟

جوايز و امتيازات برگزیدگان المپیاد سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی به شرح جدول ­زیر خواهد بود:

الف) شركت در كارگاه آموزشي:

شركت 40 نفر برگزیدۀ آزمون مرحلۀ دوم در کارگاه آموزشي در دو حوزۀ پژوهش و فناوری جهت هدایت و تقویت علاقمندی افراد به صورت مدرسه تابستانی با هزینۀ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ب) دریافت تنديس و جايزۀ نقدي:

اعطاي تنديس و جايزۀ نقدي به برگزيدگان رتبه‌هاي اوّل تا سوم با توجه به جدول ذیل:

رتبۀ كسب شده

تعداد افراد

نوع تنديس

مبلغ جایزۀ نقدی

اوّل

8 نفر

طلا

30 میلیون ریال

دوم

12 نفر

نقره

20 میلیون ریال

سوم

20 نفر

برنز

10 میلیون ریال

ج) دریافت كمك‌هزينۀ پژوهشي:

حمایت و هدایت تحصیلی به شرط قبولی در رشته‌های مرتبط با سلول‌هاي بنيادي و پزشكي بازساختي در دانشگاه به صورت ارائۀ کمک‌هزینۀ پژوهشی (در اختيار اساتید برگزیدۀ ستاد) به منظور استفاده از قابلیت‌های علمی و تحقیقاتی برگزیدگان المپیاد در طرح‌های تحقیقاتی مورد نیاز کشور پس از تصویب در ستاد توسعۀ فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی با توجه به جدول ذیل:

رتبۀ كسب شده

تعداد افراد

مبلغ كمك‌هزينۀ پژوهشي

اوّل

8 نفر

200 میلیون ریال

دوم

12 نفر

100 میلیون ریال

سوم

20 نفر

50 میلیون ریال

د) عضويت تيم ملي المپياد سلول‌هاي بنيادي:

در صورت برگزاری المپياد بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، تعدادي از حائزان رتبۀ اوّل كشوري به عضويّت تيم ملی جمهوري اسلامي ايران در اين المپياد درمي‌آيند و در اوّلین دورۀ اين رقابت علمي شركت مي‌نمایند.

 

4-منظور از رشته‌های مرتبط با سلول‌هاي بنيادي و پزشكي بازساختي جهت دریافت كمك‌هزينۀ پژوهشي به منظور حمایت و هدایت تحصیلی در دانشگاه کدام رشته ها می باشند؟

فهرست رشته‌های دانشگاهی مرتبط با علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی متعاقباً از طریق پايگاه اينترنتي ستاد توسعۀ علوم و فناوري‌هاي سلول‌هاي بنيادي به نشاني www.isro.isti.ir به اطلاع خواهد رسید.

5- آیا قبولین المپیاد و دارندگان تندیس طلا و نقره و برنز مشابه سایر المپیادها از امتیازات در کنکور برخوردار خواهند بود؟

خیر. اولین المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی با توجه به ترویجی بودن فعلی آن در حال حاضر فاقد هرگونه امتیازات مربوط به مصوّبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي ( از نظر ادامۀ تحصيل در رشته و دانشگاه مورد نظرشان در زير گروه مربوطه بدون شركت در كنكور سراسري ) بوده و در حال حاضر در حال رایزنی جهت تصویب در شورا می باشند و بنابراین باید مشابه سایر افراد عادی در آزمون سراسری، بدون هیچ گونه امتیاز خاصی شرکت نمایند. البته برای سال های بعد در این باره در حال رایزنی های مربوطه می باشد اما در صورت احراز امتیاز مشمول امسال نخواهد بود.

 

6 از کدام درگاه امکان ثبت نام وجود دارد؟

دانش آموزان می توانند جهت ثبت نام از این درگاه اقدام نمایند:

http://oly.medu.ir

کسب اطلاعات بیشتر از این درگاه ها ممکن می باشد:

www.ysc.ac.ir

www.isro.isti.ir