یک گام دیگر تا نهایی شدن المپیاد بین المللی دانش آموزی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

.

به گزارش روابط عمومی و امور بین المل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، دکتر سلطانی نژاد رئیس کمیته علمی المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی از ویژگی های منحصر به فرد این المپیاد گفت.

رئیس کمیته علمی المپیاد گفت: بدون شک یکی از حوزه های علمی که با رشد شتابانی در جهان در حال شکستن مرزهای دانش است و انقلاب بزرگی در آینده در درمان بیماری ایجاد خواهد نمود، حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی است.

حرکت شتابان علمی در کشورمان در این حوزه نیز همگام با دنیا ستودنی است. بی درنگ استمرار این حرکت در کشور در گرو شکوفایی علمی استعدادها و کشف دانش آموزان علاقه مند در این زمینه است. خداوند را شاکر هستیم که با همت و اراده مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان و با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، پنجمین المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در حال برگزاری است.

دکتر سلطانی نژاد در خصوص ثبت نام داوطلبین در این المپیاد افزود: در این المپیاد دانش آموزان علاقه مند پایه دهم و یازدهم همه رشته ها بدون شرط معدل می توانند شرکت کنند چرا که دلیل ارزشمندی و تاثیرگذاری این المپیاد داشتن رویکرد  نوین و نسل سومی، بین رشته ای بودن، مبتنی بر تفکر جانبی بودن و همچنین داشتن تمرکز بر کار گروهی و افزایش مهارت های نرم دانش آموزان است.

اطمینان داریم که با تقویت حس اعتماد به نفس و خودباوری دانش آموزان و معرفی برگزیدگان این المپیاد به مراکز پژوهشی و درمانی، استفاده مفیدی از  استعدادها و ظرفیت های کارآفرینانه این افراد به منظور تعریف پروژه های محصول محور صورت گیرد.

منابع این المپیاد درس­های زیست شناسی، شیمی، آمار، فیزیک، کتابچه تکمیلی سلول های بنیادی و چهار جلد از کتاب های حوزه سلول های بنیادی دکتر بهاروند است.

وی همچنین افزود: نفرات برتر مرحله اول و دوم، برای پرورش ایده­های خود وارد دوره جذاب و کاربردی تابستان
می شوند. هدف دوره تابستان تمرکز بر زیست بوم نوآوری و فناوری، خلاقیت، شناسایی استعدادهای انفرادی و آموزش کارهای گروهی به صورت عملی در مراکز تحقیقاتی است. دوره تابستان با رویکرد از ایده تا محصول برگزار
می شود به نحوی که دانش آموزان پس از پرورش ایده های خود، آموزش های لازم را در زمینه کسب و کار و فرآیند تجاری سازی به خوبی فرا می گیرند و در نهایت بازدید از مراکز تولیدی محصولات حوزه سلول­های بنیادی در کشور صورت می گیرد. برگزیدگان این دوره تحت حمایت های بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای گذراندن دوره های تکمیلی وارد مراکز تکمیلی به منظور انجام ایده های خود تا رسیدن به فرآیند تجاری سازی می شوند.

دکتر سلطانی نژآد همچنین ضمن اشاره به این موضوع که سایر المپیادها در حوزه جهانی به منظور کشف استعدادهای برتر دنیا برگزار می شود اذعان داشت: با توجه به تجارب خوبی که در حوزه سلول های بنیادی در ایران وجود دارد ما هم در تلاش هستیم که با کمک اساتید متخصص در این زمینه و مدال آوران دوره های قبل، المپیاد سلول های بنیادی بین المللی را برای اولین بار در جهان در ایران برگزار کنیم تا شاهد پرچمداری و پیشگامی ایران در برگزاری جهانی این المپیاد باشیم. تقاضا داریم که همه دانش اموزانی که دارای روحیه سازندگی کشور بوده و دغدغه خدمت به کشور عزیزمان ایران در حوزه پرکاربرد سلول های بنیادی از جمله درمان بیماری ها را دارند به ما بپیوندند.

 امید است که هسته نخبگانی بسیار خوبی از برگزیدگان تمام دوره های این المپیاد شکل گیرد و آرزو داریم روزی فرا رسد که  این افراد، دانشمندان جوان آینده کشور، تصمیم گیرنده و تاثیرگذار در این حوزه باشند.

 

کلمات کلیدی

تصاویر

 ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان