برگزاری اولین المپیاد دانشجویی سلولهای بنیادی و مهندسی بافت کشور زمینه ساز تحرک به سوی فناوری و علوم پیشرفته

دکتر احسان عارفیان، مدیر توسعه آموزش، پژوهش و منابع انسانی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، از برگزاری موفقیت آمیز

 دکتر احسان عارفیان، مدیر توسعه آموزش، پژوهش و منابع انسانی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، در مصاحبه با روابط عمومی و امور بین الملل این ستاد از برگزاری موفقیت آمیز "اولین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت" همزمان با سایر المپیادهای کشور در 28 و 29 تیرماه سال جاری خبر داد.

دکتر عارفیان، دبیر المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت، در رابطه با این المپیاد گفت: اولین المپیاد بین‌رشته‌ای سلول های بنیادی و مهندسی بافت به همت سازمان سنجش آموزش کشور و با حمایت مادی و معنوی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اولین بار در کشور و در دنیا برگزار شد.  وی افزود: با توجه به پیشرفت روزافزون این حوزه از علوم نوین در دنیا، ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی جهت ترویج و توسعه این مهم در سطح کشور اقدام به برگزاری این المپیاد نمود. این المپیاد در مرحله نهایی همزمان با آزمون المپیادهای رسمی کشور در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور با حضور داوطلبینی از رشته های ژنتیک، زیست شناسی، مهندسی شیمی، شیمی، اصلاح نباتات، مهندسی صنایع و مهندسی مواد و متالوژی برگزار شد. وی همچنین گفت: طبق برنامه‌ریزی های صورت گرفته توسط سازمان سنجش آموزش کشور در سال جاری برگزیدگان مرحله اول المپیادهای علمی برگزار شده در ده منطقه از کشور به همراه برگزیدگان آزمون متمرکز دانشگاه ها در رشته‌های مرتبط مجاز به شرکت در مرحله نهایی این المپیاد بودند.

دکتر عارفیان همچنین اذعان داشت: داوطلبان این المپیاد در روز پنج شنبه با پاسخ دادن به سوالات دروس پدیده های انتقال جرم، زیست شناسی سلولی و ملکولی، بیوشیمی و شیمی آلی و فیزیولوژی به رقابت با هم پرداختند و در روز جمعه به سوالات زیست مواد و ژنتیک پاسخ دادند.

دکتر عارفیان همچنین از برخورداری برگزیدگان اولین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت از تسهیلات ویژه خبر داد و افزود: این برگزیدگان می توانند مثل سایر المپیادهای علمی کشور از امتیازات شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استفاده نمایند. همچنین هماهنگی لازم توسط ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی و سازمان سنجش آموزش کشور جهت ادامه تحصیل برگزیدگان این المپیاد در مقطع ارشد با دانشگاه های مادر پذیرنده کشور صورت پذیرفته است وی در پایان تأکید کرد: این رشته از المپیاد به دلیل بین رشته ای بودن و کاربرد عمده در علوم پزشکی می تواند مسیرها را برای دستیابی کشور به فناوری و علوم پیشرفته مربوطه هموارتر نماید.

 

 

 

کلمات کلیدی

تصاویر

 ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان