برخورداری برگزیدگان «نخستین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت» از تسهیلات ویژه

برخورداری برگزیدگان اولین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت از تسهیلات ویژه

دکتر احسان جمالی معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور و دبیر المپیاد دانشجویی کشور از برگزاری اولین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری­ سلول های بنیادی دکتر احسان جمالی معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور و دبیر المپیاد دانشجویی کشور از برگزاری اولین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت در مرحله نهایی سایر المپیادهای کشور در تیرماه سال جاری خبر داد.

دکتر جمالی ضمن اشاره به تاریخچه المپیادهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مسئولیت برگزاری المپیادهای علمی کشور در سطح ملی و بین المللی از سال 1391 بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ماده واحده آن به سازمان سنجش آموزش کشور موکول شده است و این موضوع در حالی است که این سازمان از سال 1375 مبادرت به برگزاری المپیادهای علمی در سطح ملی و بین المللی می کرد.

وی افزود: آزمون المپیاد در سال جاری، علیرغم سال­ گذشته به جای برگزاری در 20 رشته، آزمون در 22 رشته در مرحله اول برگزار شده و در مرحله نهایی طبق مصوبه شورای المپیادهای کشور، رشته علوم و فناوری های سلول های بنیادی و مهندسی بافت نیز به جمع این رشته ها اضافه خواهد شد و این در حالی است که با توجه به بین رشته ای بودن این المپیاد  برگزیدگان مرحله اول سایر المپیادهای مرتبط می توانند در این رشته از المپیاد شرکت داشته باشند.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور همچنین گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته توسط سازمان سنجش آموزش کشور در سال جاری مرحله اول المپیادهای علمی در ده منطقه از کشور با همکاری دانشگاه ها و مراکز عالی کشور برگزار شد که نتایج اولیه این المپیاد تا پایان خرداد ماه جهت برنامه ریزی های لازم در اختیار این سازمان قرار خواهد گرفت.

دکتر جمالی همچنین اذعان داشت: علاقه مندان رشته های مرتبط با حوزه سلول های بنیادی و مهندسی بافت جهت شرکت در این المپیاد توسط مناطق مختلف به سازمان سنجش معرفی خواهند شد. طبق برنامه ریزی های انجام شده این المپیاد در روزهای پنجشنبه و جمعه 28 و 29 تیرماه سال جاری در دو نوبت صبح و عصر برگزار خواهد شد. داوطلبان این المپیاد
می بایست در روز پنج شنبه با پاسخ دادن به سوالات پدیده های انتقال جرم، زیست شناسی سلولی و ملکولی، بیوشیمی و شیمی آلی و فیزیولوژی به رقابت با هم بپردازند و همچنین این داوطلبان باید در روز جمعه به سوالات زیست مواد و ژنتیک پاسخ دهند. داوطلبین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت سازمان سنجش آموزش کشور بخش المپیاد دانشجویی به نشانی
http://olympiad.sanjesh.org مراجعه نمایند.

وی افزود: طبق مصوبات کمیته علمی این المپیاد، داوطلبین مجاز به انتخاب دو درس از 4 درس تخصصی بوده و شرکت در آزمون های اختصاصی ضروری است.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه بیانات خود از برخورداری برگزیدگان اولین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت  از تسهیلات ویژه خبر داد و افزود: این برگزیدگان می توانند مثل سایر المپیادهای علمی کشور از امتیازات شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استفاده نمایند. همچنین هماهنگی لازم توسط این سازمان و ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی جهت ادامه تحصیل برگزیدگان این المپیاد در مقطع ارشد با دانشگاه های مادر پذیرنده کشور صورت پذیرفته است.

وی اظهار داشت: از آنجایی که دانشجویان سال سوم نیز می توانند در المپیادهای کشور حضور داشته باشند در صورت موفقیت این افراد تمامی امتیازات بعد از فارغ التحصیلی به ایشان اعطا خواهد گردید.

دکتر جمالی افزود: علاوه بر تسهیلات فوق چنانچه برگزیده ای از لحاظ علمی وضعیت مطلوبی داشته باشند برای ورود به مقطع دکتری یا PHD امتیازات ویژه ای در زمان مصاحبه در نظر گرفته خواهد شد. وی گفت: این رشته از المپیاد به دلیل نیاز عمده کشور به این علوم نوین و کاربردی بودن آن در حوزه پزشکی راه اندازی شد. که می تواند به عنوان یکی از ابزارهای موفقیت ایران در این حوزه معرفی گردد.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش ابراز امیدواری کرد که با توجه به ساختار متفاوت این رشته و کاربردی بودن آن و همچنین دید مثبت مسئولین کشور، حمایت های لازم جهت برگزاری سالانه این المپیاد توسط سازمان ها و ارگان های مختلف صورت پذیرد و با توجه به دستیابی دانشمندان کشورمان به دانش پایه ای این علم، ما نیز می توانیم مثل سایر کشورهای خارجی سرمایه گذاری عمده ای در این حوزه از علم داشته باشیم.

 

کلمات کلیدی

تصاویر

 ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان